Výpočet hypotéky podle příjmu
31. 3. 2023Výpočet hypotéky není jednoduchý a závisí na mnoha faktorech, jakými jsou třeba výše příjmu, výše úrokové sazby, délka splácení a také výše úvěrového rizika. Lišit se může rovněž v závislosti na poskytovateli hypotéky a samozřejmě finanční situaci klienta.
Pod věkovou hranici 36 let může klient získat výhodnější podmínky pro získání hypotéky tím, že může dlužit až 9,5 násobek svého čistého ročního příjmu a splácet polovinu svého měsíčního čistého příjmu.
Nad věkovou hranici 36 let platí, že celková výše úvěrů a dluhů klienta nesmí překročit 8,5 násobek čistého ročního příjmu a měsíční splátka nesmí překročit 45 % čistého příjmu.
Jaké příjmy jsou započítávány do hypotéky?
Do hypotéky jsou započítávány příjmy domácnosti či spolužadatelů, které se pochopitelně sčítají. Do příjmů lze kromě mzdy, případně příjmu z podnikání, zahrnout rovněž příjmy z pronájmů nemovitostí apod., rodičovský příspěvek a další příjmy. Banky ovšem neposkytují hypotéky zaměstnancům ve zkušební nebo výpovědní lhůtě.
Pokud si klient potřebuje vytvořit představu, na jakou výši hypotéky má vůbec možnost dosáhnout, existují různé online kalkulačky pro výpočet hypotéky, kde lze celkem snadno spočítat i výši úroků či dobu splácení.
Lze dosáhnout na 100% výše hypotéky?
V minulosti měli klienti možnost dosáhnout na hypoteční úvěr a získat jej až do výše 100% bez nutné hotovosti. Tato možnost už ovšem v dnešní době není možná a klienti si mohou zpravidla půjčit 80% hodnoty nemovitosti, kterou stanovila Česká národní banka v dubnu roku 2022 jako maximální výši hypotečních úvěrů.
Jak probíhá ověření příjmu?
Klienti, kteří jsou zaměstnanci a jejich mzda jim je zasílána na účet, budou bance dokládat potvrzení o příjmu od žadatele včetně výpisů z účtu. Většinou se jedná o období za poslední tři měsíce. Pokud je žadatel již klientem dané banky, u které žádá o hypotéku, výpisy po něm již většinou nejsou požadovány, protože si je banka vygeneruje sama.
V případě podnikatelů a OSVČ je hypotéka dostupná pro osoby, jejichž podnikání je v zisku. Jestliže klient vykáže za celé zdaňovací období vyšší výdaje než příjmy, hypotéku od banky bohužel nezíská. V daňovém přiznání je pro posuzování bonity klienta rozhodující výše základu daně.